Smysli

7. února 2009 v 18:47 |  Zajímavosti o morčatech
Smysly morčat

SLUCH - Mnoho zvířátek slyší o mnoho lépe než lidé a ani morčátka nejsou výjimkou. Průměrný člověk slyší zvuky okolo 17 000 Hz, načež morče slyší okolo 33 000 Hz. Slyší sice i hluboké tóny, ale lépe registrují vysoké, např.nebo mlasknutí apod. Dokáží si také mnoho zvuků spojit s činností, např. zašustění igelitovým pytlíkem - podání jídla, nebo zavrzání klece - čas se proběhnout. Smyslovým orgánem je ucho s nemalým boltcem. U nešlechtěných morčat je boltec vztyčený nahoru, ušlechtěných sklopený dolů. Morče by nemělo být v těsné blízkosti zdroje zvuku nebo v místnosti, kde bývá často hluk.
ČICH - Rozeznat osoby, morčata, potravu ... to vše lze pomocí čichu. Stejně jako u sluchu, i čich je u morčat o hodně lepší než u lidí, a to dokonce tisíckrát. Pachy jsou nedílnou součástí života každého morčete. Jso u důležité při páření i značkování svého teritoria. Proto když morče přeneseme do jiné klece, do jiného prostředí, může být značně nervózní a vystrašené. Pachy, kterými značkují, většinou ani nezaregistrujeme. U samců jsou o něco silnější (hlavně při době páření), ale pomocí vody, šamponu a čistého bydlení se lehce odstraní :-). Zajímavostí je, že i rodina (samice s mláďaty), popřípadě některé skupiny, má jednotný pach. Tím se také poznávají. Po oddělení pachy ztratí a tak se již po delší době morčata nepoznají. Vzhled je pro ně méně podstatný. To také vysvětluje, proč otcové nepoznávají své dcery a naopak :-).
ZRAK - I když není tak silný, jako ostatní smysly, není zanedbatelný. Oči jsou posazené na stranách hlavy, a tak morče vidí dopředu a zároveň i do stran. Další úkaz, který je u divokého morčete nepostradatelný, jako ochrana před dravci. Oči jsou vůči tělu středně velké. Při různém zbarvení může být i různá barva očí a to: červená, rubínová, tmavá a modrá. Při narození jsou oči velmi náchylné a tak se často stává (hlavně u kudrnatých morčat), že se lehce vytvoří zánět. Ten jde však lehce pomocí léků odstranit. Morče není barvoslepé, rozeznává nejméně několik základních barev.
HMAT - Morče nemá končetiny, kterými by mohlo věci ohmatat. K tomu mu však alespoň částečně slouží hmatové vousky. Jsou umístěné na lících u nosu. Mohou být dlouhé i okolo 4 cm. Díky ním morče včas zjistí, zda může prostorem projít či ne. Divoká morčata se ukrývají hlavně v křovinách, kde je tato schopnost zajisté praktická.
CHUŤ - Morče bez chuti je jak ryba bez vody :-). O tento jedinečný smysl je příroda rozhodně nemohla ochudit. Jediné využití je u potravy. Prvně čichem zjistí, zda je potrava dobrá či špatná a poté ji ochutnají. Chuťovými buňkami rozeznávají např. sladké od kyselého a hořkého. Stejně jako u lidí, i každému jedinci chutná něco jiného. Některé morčátko si i čas od času dopřeje citron, jiné ho nemůže ani cítit :-).

opsáno z knížky
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama